Obchodníci s drahými kovmi zo všetkých kútov sveta hlásia rekordné tržby . Dopyt po fyzickom zlate je na historickom maxime . Najväčší podiel obchodu obstaráva východ . Impulzom k nakupovanie drahých kovov sa stal tohtoročný jún , kedy cena zlata klesla na svoje trojročné minimum . Okrem centrálnych bánk a korporácií sa tejto príležitosti k nákupu chopili predovšetkým investori z ázijského regiónu . V Indii došlo k zvýšeniu dopytu o 71 % , správy z Číny hovoria o náraste celkovo 87 % – dopyt po fyzickom zlate nikdy nebol taký veľký .
Dopyt po fyzickom zlate rastie raketovým tempom
Vďaka nižším cenám stúpla o viac ako polovicu spotrebiteľský dopyt po zlate , ktorá zahŕňa napríklad šperky , mince alebo tehličky . Ďaleko väčšie impulzy k nákupu však prichádzajú od zahraničných investorov , centrálnych bánk i korporácií – vo veľkých objemoch nakupujú mince a drahé kovy najmä ázijskí investori.
Analytik Jim Willie trefne poznamenáva: “ Migrácia zlata zo západu na východ je veľkým príbehom desaťročia . ¾ svetového obchodu už obstaráva Čína a India . „
Môže za to predovšetkým prepad cien zlata na začiatku tohto roka , ktorý bol silnou motiváciou na doplnenie zásob fyzického zlata . V júni dosiahli totiž ceny zlata trojročného minima okolo 1 180 dolárov za uncu , zatiaľ čo dnes je zlato späť na 1 300 dolároch za uncu – napriek tomu sme stále na sume takmer o 600 dolárov nižšej , než ako vyzeralo rekordné maximum cien zlata v septembri 2011 .
Obrat kanadskej mincovne prvýkrát presiahol 1 miliardu dolárov
Výrazné posilnenie investičného dopytu po zlatých a strieborných investičných tehličkách aj minciach bolo dôvodom , prečo mincovňa Royal Canadian Mint svojím obratom prekročila prvýkrát v histórii 1 miliardu kanadských dolárov . Zlatých mincí Maple Leaf sa predalo o 144 % viac ako v rovnakom období vlani ( 403 000 uncí oproti 165 000 uncí ) , predaj strieborných mincí atakoval hranicou 6,4 milióna uncí , čo znamená 40 % nárast oproti minuloročným 4 miliónom uncí .
Dopyt po fyzických kovoch ešte nikdy nebola tak veľký – počas 26 týždňov , ktoré končili 29. júnom 2013 , vzrástol predaj investičných mincí Maple Leaf na 664 000 kusov . To je nárast 123 % u zlata a 53 % u striebra .
Jim Rogers : Stavte na zlato
Jim Rogers , uznávaný komoditný býk a známy investor , vyhlásil v interview pre agentúru Reuters : “ Akonáhle to umelo vytvorené more likvidity začne vysychať , nastane na mnohých trhoch panika . Bude sa to týkať ako USA , tak vyspelých západných trhov . Ešte nikdy v histórii totiž centrálne banky na celom svete nezaplavili trhy takým množstvom peňazí v snahe oslabiť domáce meny . Držím ropu i zlato . Pokiaľ bude vojna , a za posledné roky Amerika podľa všetkého zúfalo chce ísť do tretej vojny, budú tieto komodity zdražovať . Akcie naopak budú oslabovať . „
Zdroj:Týden.cz